750 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Ücretsiz Kargo İmkanı

Alan Başarısı Arttırma Yöntemleri

Alan Başarısı Arttırma Yöntemleri

Ders çalışma teknikleri 

Konu tekrarı 

 

Öğrencilerin öğrenim hayatlarında en büyük rol ders çalışma tekniklerine aittir. Bir öğrenci kendine uygun olan o ders çalışma tekniğini bulduğu vakit, başarı kaçınılmaz bir zafer haline gelir. Öğrenim hayatında belki de çok önemsenmeyen bir konu olmakla birlikte, öğretmenler tarafından ne kadar öğrenciye verilmek istensede öğrenci öneminin farkında varmadığı sürece pek mümkün olmaz. Daimi başarıya ulaşmak isteyen ebeveyn öğrenciyi bilinçli bir şekilde yönlendirdiği sürece başarı mümkün kılınır. 

 

Bir öğrencinin daimi başarısı için en gerekli olan şey, kendine uygun olan bir ders çalışma taktiği edinmiş olmasıdır. Belirli bir şekilde çalışıldığı üzere klasik bir ders çalışma tekniği öğrencinin başarınısını arttırması için mihenk taşı haline gelir. Ders çalışma teknikleri birden fazla şekilde kombin edilebilir ve en yüksek oranda başarıya bu şekilde ulaşılabilir. Konu tekrarı en klasik ders çalışma yöntemi olmakla beraber en yararlısı olduğu da gözlemlenmektedir. Düzenli ve devamlı bir şekilde konu tekrarı yapan bir öğrenci başarıyı göreceli olarak daha kolay şekilde elde edebilir. 

 

Konu tekrarı yapmak hem konuyu iyice pekiştirir hem de öğrencinin ezber yapmadan bilgiyi kalıcı olarak öğrenmesini sağlar. Bu şekilde bir ders çalışma tekniğinden alınabilecek en büyük verim alınmış olur. Bir konu üzerinde tekrar yapıldıktan sonra test çözmek de iki farklı ders çalışma tekrarını harmanlayarak yüksek bir başarı oranına ulaşılmasını sağlar. Ders çalışma teknikleri farklı kombinasyonlar yapılarak da yüksek başarıya ulaşılmasını sağlayabilir.

 

Ders çalışma tekniklerine örnekler aşağıdaki şekilde verilebiir:

 

 

  •  Not tutarak ders çalışmak 

Bir öğrenci not tutarak ders çalıştığı takdirde bilgi kalıcı olarak hafızasına yerleşmiş olur ve bu teknikle çalışan bir öğrenci daha kalıcı şekilde öğrenim sağlar


  • Aralıklı tekrarlar yapmak 

Öğrenmenin üzerinden zaman geçtiği sürece, bilginin kalıcılığı azalır. Daha kalıcı şekilde zihinde yer edilmesi için aralıklarla tekrar yapmak önemli bir ders çalışma tekniğidir. 


  • Alıştırma ve soru çözmek 

 Ders çalışma öncesi ve sonrasında öğrenilen bir konu hakkında soru çözmek eksiklerin öğrenilmesinde çok büyük bir rol oynar ve bu sayede eksik olan konunun üzerinde daha çok tekrar yapılarak bilgiye ulaşım sağlanır.


  •  Konu tekrarı 


Konu tekrarı belki de en önemli ders çalışma tekniğidir denebilir. Çok klasik bir teknik olmakla birlikte bu Teknik bir öğrencinin herhangi bir sınav hazırlığı sırasında en işe yarayacak yöntemlerden biridir. Düzenli olarak tekrar yapan bir öğrenci başarıya ulaşmayı garantilemiş olur. Hangi sınıfta olduğu farketmeksizin ya da hangi sınava girildiği farketmeksizin başarıya ulaşmak için kullanilabilecek bir tekniktir. 

 

Düzenli bir şekilde bir çalışma tekniğini uygulayan bir öğrenci akademik başarıya ulaşma hedefinde doğru bir adım atmış olmakla birlikte öğrencilik yıllarının da göreceli olarak kolay geçmesine yardımcı olur. 


Etiketler: Alan Başarısı Arttırma Yöntemleri