750 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Ücretsiz Kargo İmkanı

Sınav Hazırlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sınav Hazırlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler


Üniversiteye geçiş sürecinde lise hayatı belki de bir öğrencinin geleceği için en önemli zamandır. Öğrencilik zamanlarda pek de farkında olunmayan bu durum üniversiteye geçiş sürecinin zeminini oluşturmaktadır. 9. Sınıfa yeni başlayan bir öğrenci için üniversite, üniversite sınavı gibi kavramlar çok uzak gibi gözükse de lise çağı çok hızlı geçen 4 seneden oluşmaktadır. Sınav hazırlığı erken başladığı sürece öğrenci daha az stresle sınav zamanına doğru gün sayıyor olacaktır.

 

Sınav hazırlığı için bir öğrencinin öncelikli olarak bu durumun farkında olması gerekmektedir. 9. Sınıftan itibaren sınav için faydalı olabilecek kaynaklara başvurulmalı ve alıştırma çözülmesi gerekmektedir. Aynı zamanda ise öğrenci kendine zaman ayırmalı ve lise yıllarının tadını çıkarmalıdır. Üniversiteye geçiş süreci, öğrencilerin geleceği üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olduğundan, süreç sadece sınava odaklanmak üzere kurulu gözükebilir ancak sadece sınavlara odaklanmakla sınırlı değildir.

 

Sınav hazırlığı sürecinde, öğrencilerin zamanlarını etkili bir şekilde yönetmeleri büyük önem taşır. Ders çalışma süreleri düzenlenmeli, molalar verilmeli ve dinlenmeye de zaman ayrılmalıdır. Ayrıca, sosyal etkinliklere katılmak ve hobilerle ilgilenmek, öğrencilerin stresini azaltarak motivasyonlarını artırabilir.

 

Öğrencilerin stresini azaltacak bir diğer unsur ise aynı zamanda kişisel ve akademik gelişimlerine de önem vermesidir. Bu nedenle, sınav hazırlığı sürecinde öğrencilere sadece akademik olarak değil, aynı zamanda duygusal ve zihinsel olarak da destek olunmalıdır.Üniversiteye geçiş süreci öğrenci için çok büyük bir stress kaynağı olduğundan ebeveynlere düşen yük de epey fazladır. 

 

Aile desteği bir öğrenci için sınav hazırlığında en önemli etkenlerden biridir. Aile desteği ile sınav hazırlığı yapan bir öğrenci, aile desteği görmeyen bir öğrenci ile kıyaslandığında çok daha başarılıdır. Destek gören öğrenci psikolojik olarak rahat olduğundan sınava çok daha rahat bir şekilde hazırlanabilir ve bu da başarıyı beraberinde getirmektedir.

 

Aile ile ortak paydada buluşan öğrenci, başarıya doğru olan yolda tek başına yürümediği gibi aile desteği sayesinde hazırlığa çok daha erken başlayıp daha fazla desteğe ulaşma imkanına sahip olur. Bilinçli bir şekilde sınav hazırlığı yapmaya başlayan öğrenci stress unsuru olmadan sürece başlamış olur.

 

Sonuç olarak, üniversiteye geçiş sürecinde sınav hazırlığı önemlidir ve bu süreçte öğrencilere gerekli desteğin sağlanması gerekmektedir. Erken başlayan hazırlık, öğrencilerin sınav stresini azaltırken aynı zamanda akademik başarılarını da artırır. Bu nedenle, öğrencilerin sınav hazırlığı sürecinde gereken desteği alması sağlanmalıdır öğrencinin görevi ders çalışmak ise ailenin görevide ders çalışan öğrenciye gereken konfor alanını sağlamaktır ve böylelikle ise başarıya ulaşmak kaçınılmaz olur.


Etiketler: üniversiteye geçiş süreci